Jak funguje ketonová dieta

24. října 2017 v 15:55
Možná už jste slyšeli o ketonové dietě, která si v dnešní době získává stále větší popularitu. Jde o dietu která sestává z velkého množství proteinů a tuků a naopak z velice malého množství uhlohydrátů. Tento způsob stravování je oblíben zejména mezi sportovci, ale také mezi celebritami ze showbyznysu, kterým umožňuje rychlé a efektivní hubnutí. Taky komu by se nelíbilo jíst více masa, že? Ale jak vlastně tato dieta funguje, co se při ní děje v našem těle?

Jak funguje ketonová dieta

K pochopení toho jak vlastně ketonová dieta funguje, musíme nejprve vysvětlit, co je to ketóza. Jde o stav, ve kterém má tělo nedostatek glukózy, kterou potřebuje pro zásobování energií, a místo toho musí jako palivo využívat uskladněný tělesný tuk. V běžné situaci náš organismus používá k získávání energie glukózu, která se tvoří z potravin obsahujících uhlovodíky, jako je například pečivo, brambory, obilniny a podobně. Pokud však začneme konzumovat stravu která žádné uhlovodíky neobsahuje, nebo jich obsahuje jen velice málo, musí se tělo poohlédnout po jiném zdroji energie. A tím je právě tuková zásoba, která se tímto začíná spotřebovávat ve formě tzv. ketonů. Ketonová dieta byla ubjevena v roce 1974 profesorem Blackburnem z americké univerzity MIT.
  • Ketony jsou sloučeniny které vznikají v játrech, kde se štěpí tuk a uvolňuje se energie. Energii z ketonů může vaše tělo využívat namísto energie z glukózy. Ve vašem těle nastanou různé změny.
  • Snížení pocitu hladu - protože během diety zvýšíme příjem proteinů, získáme mnohem energeticky bohatou potravu. Zároveň ale budeme mít mnohem menší chuť k jídlu, jelikož ketony ovlivňují centra hladu v mozku.
  • Pokles hladiny inzulinu. ve stavu ketózy, kdy přijímáme větší množství proteinů v potravě, poklesá hladina inzulinu v krvi.
  • Pocit slabosti a únavy. Ketonová dieta má některé nepříjemné vedlejší účinky. Mezi ně patří také bolest hlavy, pocit slabosti, únava a nevolnost. Nevyskytují se vždy a u všech, ale je potřeba s nimi počítat.
  • Zápach z úst. V průběhu hubnutí se někomu může stát že mu bude zapáchat z úst. Je to způsobeno tím že jeden z ketonů, který játra během proteinové diety produkují je aceton, který tento zápach produkuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama