Říjen 2017

Jak funguje ketonová dieta

24. října 2017 v 15:55
Možná už jste slyšeli o ketonové dietě, která si v dnešní době získává stále větší popularitu. Jde o dietu která sestává z velkého množství proteinů a tuků a naopak z velice malého množství uhlohydrátů. Tento způsob stravování je oblíben zejména mezi sportovci, ale také mezi celebritami ze showbyznysu, kterým umožňuje rychlé a efektivní hubnutí. Taky komu by se nelíbilo jíst více masa, že? Ale jak vlastně tato dieta funguje, co se při ní děje v našem těle?

Jak funguje ketonová dieta

K pochopení toho jak vlastně ketonová dieta funguje, musíme nejprve vysvětlit, co je to ketóza. Jde o stav, ve kterém má tělo nedostatek glukózy, kterou potřebuje pro zásobování energií, a místo toho musí jako palivo využívat uskladněný tělesný tuk. V běžné situaci náš organismus používá k získávání energie glukózu, která se tvoří z potravin obsahujících uhlovodíky, jako je například pečivo, brambory, obilniny a podobně. Pokud však začneme konzumovat stravu která žádné uhlovodíky neobsahuje, nebo jich obsahuje jen velice málo, musí se tělo poohlédnout po jiném zdroji energie. A tím je právě tuková zásoba, která se tímto začíná spotřebovávat ve formě tzv. ketonů. Ketonová dieta byla ubjevena v roce 1974 profesorem Blackburnem z americké univerzity MIT.
  • Ketony jsou sloučeniny které vznikají v játrech, kde se štěpí tuk a uvolňuje se energie. Energii z ketonů může vaše tělo využívat namísto energie z glukózy. Ve vašem těle nastanou různé změny.
  • Snížení pocitu hladu - protože během diety zvýšíme příjem proteinů, získáme mnohem energeticky bohatou potravu. Zároveň ale budeme mít mnohem menší chuť k jídlu, jelikož ketony ovlivňují centra hladu v mozku.
  • Pokles hladiny inzulinu. ve stavu ketózy, kdy přijímáme větší množství proteinů v potravě, poklesá hladina inzulinu v krvi.
  • Pocit slabosti a únavy. Ketonová dieta má některé nepříjemné vedlejší účinky. Mezi ně patří také bolest hlavy, pocit slabosti, únava a nevolnost. Nevyskytují se vždy a u všech, ale je potřeba s nimi počítat.
  • Zápach z úst. V průběhu hubnutí se někomu může stát že mu bude zapáchat z úst. Je to způsobeno tím že jeden z ketonů, který játra během proteinové diety produkují je aceton, který tento zápach produkuje.